Vereniging voor Watertoerisme "Schelde", Prins Hendrikweg 4, 4382 NS, Vlissingen, tel: 0118-465912

26e Duo tocht 2004
Reisverslag van het zeiljacht Jagd tijdens de 26e Zeeuwse Duo-zeiltocht 
Bemand door Pieter Schipper en Cornelis de Maat


De wekker in mijn gsm rukt me uit mijn dromen. Het is vrijdag de 17e. Het is duotocht-startdag. Snel opstaan. Nog een keer relaxed douchen en ontbijten.

Ja we doen weer mee, want de tocht van 2003 was ons zo goed bevallen dat we de uitdaging om nu de tocht uit te varen aannamen.

Het voorbereiden is misschien nog wel leuker dan het eigenlijke varen; want je maakt je allerlei voorstellingen hoe de organisatie het dit jaar weer in elkaar zal steken en in wat voor gaatjes en geultjes we weer verzeild zullen raken.

Aan de stamtafel in het clubhuis van VVW “Schelde” werden we al opgewacht door de vaste stamgasten. Wat een verrassing “de Zeeteef” stond afgedrukt op de aankondigingposters. Hopelijk kunnen we zo’n poster bemachtigen. Die laat ik inlijsten, leuke herinnering!

De verhalen over vroegere races kwamen los. Vooral het verhaal over een solorace met onverwacht windkracht 10 heeft indruk gemaakt. Wat een ellende, op zee, meer onder dan boven water. Schoten die letterlijk om je oren sloegen.

De weersverwachtingen van Meteoconsult, KNMI en Meteo Zeeland geven op het Internet voor de periode van de duotocht “rustig herfstweer” met  windkrachten tussen 3 en 5 uit richtingen tussen west en zuid af.

De Belgische weerberichten op internet voorspellen voor de komende dagen windkracht 4, 5 en 6 en wat zon.

In ieder geval is de windrichting geen reden om de tocht in een bepaalde volgorde te doen. Dus dit wordt de tocht van ons leven.

Het is 16:00 uur. De briefing is begonnen. Piet, Hans en hoofdregelaar Adri praten ons bij in het clubgebouw.

Adri refereert ook aan de desbetreffende solorace. Zo’n zelfde soort verhaal als we eerder die middag al gehoord hadden aan de stamtafel.

Dit is geen toeval meer, wat staat ons de komende dagen nog te wachten??

Het palaveren in het clubhuis is wel heel gezellig, maar veel wijzer worden we niet.

Vroeger als verwacht kregen we de zeilaanwijzing en ere wie ere toekomt: Het is een vernieuwde zeilaanwijzing. Knap hoor Adri!

Het reglement hebben we uit ons hoofd geleerd dus nu alleen nog de zeilaanwijzingen bestuderen.

Zoals beloofd zitten er een aantal “nieuwe” havens in: Blankenberge en Paal, dat biedt nieuwe mogelijkheden.

Na bestudering van de Zeilaanwijzigingen heeft de Jagd bemanning de aanvangsopties overwogen en de volgende conclusies gemaakt:

  • Start en naar Blankenberge is de meest logische optie. 3 punten is erg aantrekkelijk. Maar wel een takke end varen. Gezien de windverwachting te riskant SSW6. Dan lig je gevangen in Blankenberge.
  • Starten en naar de Roompotsluis buitenom om dezelfde reden is geen optie.
  • Start richting Hansweert. Het is juist hoog water dus je kunt nu niet naar Ellewoutsdijk (nog een uurtje stroom mee en daarna gelijk tegen + op zijn vroegst 2 uur na hoog water bij Ellewoutsdijk aankomen). Als de wind vervalt kom je weer in Vlissingen terecht.

Eerst rusten en dan om 03.00 uur weg en Ellewoutsdijk ’s nachts doen en aansluitend de Zuid Everingen en de boei voorbij Terneuzen? Twijfel of het zal blijven waaien en er is geen maan om in het donker de onverlichte haven van Ellewoutsdijk binnen te gaan. Paal mag niet voor of na Ellewoutsdijk worden aangelopen en alle overige havens zijn verplicht.

  • Of  richting  het Veerse Meer;  maar dat leek ons niet zo leuk.

Na wat gepuzzel en het weerbericht met elkaar te vergelijken besluiten we voor de mogelijkheid die ik van tevoren voor de minst waarschijnlijke had gehouden.

We gaan door het kanaal, met de brug van 17:30 uur.

Hier waren meer deelnemers op gekomen. Met 9 van de 12 boten in konvooi op het zeil naar Veere

Tot de Schroebrug in Middelburg varen we op de genua (de brug passages uitgezonderd natuurlijk).

Bij de Schroebrug lazen we nog eens goed de zeilaanwijzing. We braken ons hoofd over de opmerking bij de verplichte vaarwateren “Indien van toepassing”. Wat nou “Indien van toepassing”? Na een hoop gesteggel onder elkaar pakte Cornelis de telefoon en belde Adri. Antwoord: Als je naar het Veersemeer gaat is het verplicht achter de eilanden langs te gaan! Shit! En wij denken dat het sowieso verplicht was. De eerste blunder van de Duotocht is dus al gemaakt. Hoeveel zullen er nog volgen?

Wij willen nog zo min mogelijke motorminuten maken. Dit gaat weer allemachtig langzaam, wind achter de bomen zoals altijd. Dus na de stationsbrug blijven de onderwaterzeilen erop tot Veere.

Ondertussen eten we een prakkie Bami. Met 4 duotochtboten tuffen we de sluis in.

Voorlopig gaat het goed; een minimum aan motorminuten, een maximum aan plezier en we gaan voorop de sluis uit.

Op het VeerseMeer gingen we pas echt zeilen; grootzeil en genua hoog aan de wind.

De zeilaanwijzingen geven aan dat er tussen de eilanden Schutteplaat, Mosselplaat, Haringvreter enz. en Noord-Beveland gevaren moet worden.

Inmiddels liggen we weer achterop, is het donker en navigeren we op de computer. Gaat uitstekend. We willen natuurlijk wel scherp langs de eilanden. Iets te scherp, want ten westen van de Mosselplaat lopen we aan de grond. Na enig gerommel met de zeiltjes en wat schudden met de boot glijden we weer het diepere water in.

De wind is weer wat toegenomen en het gaat uitstekend tot we weer iets te dicht bij de lage gronden komen.

Juist als we overstag willen gaan knallen we weer op de plaat. Nu zitten we wat steviger vast. Wel gelukkig op de hoge kant. We moeten drie kwartier klooien om weer los te komen. Daarna gaat het met een stevige gang richting Arnemuiden. Na talloze keren overstag te zijn gegaan, komen we precies uit tussen de palen van de haveningang van Arnemuiden. Motor aan en heel voorzichtig naar binnen. In de jachthaven van Arnemuiden liggen nog meer duotocht lotgenoten. We bellen het meldnummer, posten de kaart, nemen een lekkere borrel en gaan de slaapzak in. Dromend over verplichte en verboden vaarwateren…..en …Arnemuiden + Stavenisse+Tholen+Oude-Tonge+Ouddorp+Zuidland+Hellevoetsluis = 10 punten of is dit 9?

De Lila Meissies was ruim een half uur eerder in de haven en omdat we daar langzij lagen, moesten wij ook een half uur vroeger op, maar dat was de tijd voor het ontbijt.

Volgens mij moet ik gewoon gaan slapen. Morgen weer een dag ……..

Zaterdag 18 september

Ontbeten met koffie en 9 minuten te laat losgegooid. Voor de wind het geultje uit op alleen de fok en eenmaal op het meer alle zeilen bij. Het waait nog steeds aardig, zuid 3.

Als je alle dagen bezig bent met de aardse beslommeringen verbaas je steeds meer over de schoonheid van de natuur; wat is het toch mooi om de zon op te zien komen en haar stralen tegen de onderkant van de wolken zien knallen.

Om half acht varen we zonder snelheid te minderen de sluis in en bellen Adri om hem hiervan getuige te laten zijn.

Na veel wikken en wegen over stroom mee en tegen, wind en smalle sluisjes hebben we besloten eerst Tholen aan te lopen, omdat we die puntjes echt niet kunnen missen. De wind is goed, hard in de buien die met enige regelmaat overkomen. We zijn in no-time in de haven van de WV de Kogge. Ik ren over de dijk richting clubgebouw. Wat blijkt nu, het pand staat leeg er is niemand te zien. Dit is niet goed. Ik vraag het aan een voorbijganger. Het is verkocht en staat dus leeg. Het havenkantoor is verhuisd naar een klein gebouwtje aan het water, dus daar maar heen en posten onze kaart.

Terug naar het sluisje gaat wat moeilijker. Om de minuut overstag. De rook komt uit de lieren, maar we meren voorspoedig op het zeiltje aan de wachtsteiger. De vrouwelijke sluismeester legt ons vriendelijk uit dat we zo aan beurt zijn. De Schelde weer op; soms harde wind in de regenbuien, maar wonder boven wonder, als we de Dortsman in gaan is het een lekker westenwindje.

De Dortsman is er kaboem…………..ja hoor zovast als een huis. Alle trucks uit de doos: overboord hangen, fokbak, aan de giek hangen etc etc. Niets mag baten. Dit kost tijd, veel tijd. We liggen in de boeienlijn tussen D9 en D11. Dan maar verplicht wachten op het opkomende water. Het schip zakt schever en schever en het water zakt nog steeds. We liggen 60o scheef. Het is gelukkig prachtig weer en ik pak mijn fotocamera. Schiet wat plaatjes van de zandplaat, de vogels etc. Vier uur later zijn we weer los!

Wat heerlijk zeilen, met de zon op ons gezicht net vakantie.

Op naar de boei K1-EV2 deze moest drie keer noordelijk  gepasseerd of  gerond worden. Als we daar aankomen begint het donker te worden. Al genietend aan het roer stuur ik richting Zierikzee. Dit soort momenten zijn juweeltjes.

Hoog aan de wind veel opstuivend buiswater in de Schaar van Colijn en daardoor zout op je bril.

De schipper vindt uit dat je je neus het beste in het midden van je zakdoek kunt snuiten, zodat je met de randen van de zakdoek je bril nog schoon kunt maken; je kunt dan met één zakdoek toe. Met deze vinding gaan we van het najaar bij de Waterkampioen een waardebon verdienen!

Burghsluis is nog steeds bezeild. Wel krijgen we door de kromming van de geul de wind steeds meer van voren in combinatie met de meelopende stroom. Dat wordt zwaarder. De laatste slag brengt ons precies voor het groene bundeltje in het sectorlicht van Burghsluis. Hier toch maar even de motor bij en na zes minuten pruttelen liggen we vast. In Burghsluis liggen nog meer duotochters. Bellen en kaartje posten.

Een hele lange leuke dag. Tijd om weer eens te slapen

Zondag 19 september

Bij het wegvaren op het zeil blijft er een landvast achter een plank op de steiger haken en bij de poging om hem snel los te krijgen valt de schipper van de steiger in de haven, helaas zonder eerst ingezeept te hebben. De landvast is wel los en de maat vaart een fraaie bocht door de haven om de landvast die achter de boot aan sleept niet in de schroef te krijgen; en dat alles zonder leiding van de schipper, die gelukkig alleen maar nat is en een paar boten verderop een laddertje gevonden heeft om uit het water te komen.

Na Burghsluis terug door de Hammen naar de R34. De wind is

inmiddels nog wat toegenomen, zeker 5-6. Ook voor Zierikzee geldt inmiddels een waarschuwing voor windkracht 6.

Het gaat als een speer en we hebben goede hoop dat we alle geplande havens en vaargeulen vandaag aan kunnen doen.

Het was erg leuk om in dit tempo te varen en we hebben er behoorlijk van genoten. Toch zien we ook de grenzen van een boot als de Jagd. Maar met de windverwachtingen is er weinig vuil aan de lucht. Met de snelheden die we in dit weer maken kunnen we rustig een dagje verwaaid liggen. Onze doelstelling is primair de tocht uit te varen en dat gaat lukken.

Zonder moeite kunnen we alle verplichte boeien ronden, vaarwaters nemen en overlopen doorkruisen. Na de Zeelandbrug weer be-noorden de K1-EV2 langs. Dat was de 2e keer!! Nog 1 keer. Die bewaren we voor op de terugweg.

Even hadden we gehoopt Stavenisse aan te kunnen lopen, maar we zijn te laat. Het is precies laag water als we daar aankomen en we kunnen niet meer naar binnen. Dan maar op de terugweg.

We hebben besloten van de gunstige wind te profiteren en eerst het Haringvliet op te gaan. We laten Sint Philipsland aan stuurboord en de Grevelingen aan bakboord liggen.

Richting Krammersluizen, Oude-Tonge, Volkeraksluizen en dan naar Strijensas.  Dit alles was goed te bezeilen. In Oude-Tonge moest de “maat” nog wel even de mast in om het deklicht weer vast te zetten. Dus een klim naar bijna de top. De lamp was spontaan los geraakt, door het maken van de vele slagen.

Op de sluis staan mensen te kijken met een vragende blik in hun ogen. Die weten natuurlijk niet dat wij bij de jongens en meisjes van de duotocht horen; die gekken met dat gele vlaggetje in het achterstag.

Strijensas. Even rekenen gaan we de Oude Maas op of terug en dan via de Haringvlietbrug over ’t Spui. We besluiten om ’t Spui te nemen i.v.m. stroom tegen op de Oude Maas.

Bij de Haringvlietbrug is het even spannend past het of past het niet. Het kan net.

Met een stevig windje uit het westen kruisen we de Haringvliet op, onderlangs de Tiengemeten

Vlak voor de ingang van het spui treffen we de BeauBateau, zij gaan ook naar Blinckvliet.  Het haventje heeft een steiger voor passanten dwars achter de ingang en we leggen gemakkelijk op zeil aan. De havenmeester heeft gehoord dat het morgen windkracht 8 wordt; wij hadden tot nu toe niet hoger als zes gehoord, maar we kunnen de hele middag al Ouddorp niet meer of slecht ontvangen.

Na even bij gekletst te hebben in de jachthaven gaan we weer samen weg op naar Hellevoetsluis. In Hellevoetsluis staat een ontvangstcomité ons op te wachten. De oude eigenaren van de Tanit staan op de steiger. Zij kunnen dit jaar helaas niet meedoen.

We horen intussen weerberichten die iets te veel van het goede voorspellen. Alle posten en stations zijn eensluidend, namelijk stormachtige wind.

We besluiten de rusttijd in te laten gaan en morgen om half zes verder te gaan.

Maandag 20 september

Jammer maar waar, nog voor de wekker af ging merkten we al dat het een beetje woei.  Eigenlijk wel heel hard. Na het weerbericht van half zeven wisten we dat het moeilijk ging worden.

We overleggen over de te ondernemen strategie. We liggen in lagerwal en de wind op de meter varieert tussen de 13 en 19 m/s. We besluiten ons goed voor te bereiden en nemen een extra bakje troost. We overleggen nog eens met de bemanning van de ‘Lila Olifant’ inzake de weersvooruitzichten voor de komende uren en dagen. Die beloven iets te veel van het goede. We luisteren nog een keer naar de synopsis van de Nederlandse Kustwacht om 08.05 uur. Alleen als dit niet uitkomt kunnen we deze tocht veilig uitvaren. We besluiten om te gaan en bij de Krammer de situatie opnieuw te beoordelen. We steken een dubbel rif en slaan de high-aspect aan. Vestjes aan en we gooien los.

Meer onder dan boven water komen we bij de Krammersluis. We treffen daar de ‘Zeeteef’ aan en hoorde we van Adri dat er al 5 boten om diverse redenen afgehaakt hadden.

Samen met een duwbakje hebben we een vlotte schutting.

Aan de andere kant treffen we de ‘BeauBateau’ en de Lila Olifant meert af na de sluis.

We zijn nu toch nat en ingericht op zwaar weer dus was het besluit om door te gaan naar Bruinisse snel gemaakt. Samen met de ‘Zeeteef’ verlaten we de Krammer. De overige duotochters wachten nog even af. We maken ons wat zorgen inzake het wel of niet ‘klappen’ van de brug van de Grevelingensluis. We zien onderweg dat de brug ‘klapt’. Samen met de ‘Zeeteef’ zeilen we met grote slagen naar Bruinisse.

In de sluis van Bruinisse staan de eega’s van de Wolkentrapper te wachten. Na gezellig gekletst te hebben gaan we de Grevelingen op. Zelfs hier staan hele hoge golven.

We hadden bedacht dat we het rondje Grevelingen deze keer maar eens clockwise moesten bevaren. Weersvoorspelling, windrichting en kracht alsmede oppertje en lager wal lagen ten grondslag aan dit besluit. De ‘Zeeteef’ had hetzelfde bedacht.

We komen de ‘Lila Meissies’ tegen…..met geborgen zeilen en op de motor op weg naar de Grevelingensluis. We zwaaien over en weer.

Van dat oppertje viel zwaar tegen. De spreekwoordelijke ‘stront’ vloog over de dijk.  De windmeter gaf uitschieters naar 27 m/s aan!!!  (red.: 10 Bf)

We ploeteren door achter de Wolkentrapper aan.  Vlak voorbij Den Osse draait de Wolkentrapper om, ze hebben een scheur in het zeil en gaan niet verder.

Inmiddels krijgen wij de schoten niet meer aangetrokken. Ik hang met mijn hele gewicht aan de helmstok met handen en voeten en benen probeer ik de boot aan de wind te houden. Pieter hangt aan de schoten maar het is niet meer te doen. Ik verwacht elk moment een scheur in het zeil, een lier die eruit vliegt of een blok wat naar beneden komt. De mast kraakt.

Zonder oriëntatie met de harde wind en relatief weinig zicht besloten we de Vlieger te verlaten voor wat hij was en door te varen naar Ouddorp. De ingang van het haventje is relatief smal en je moet meteen afvallen, nadat je de ingang bent gepasseerd.

We lagen achter de meldsteiger vlak achter een andere boot (zonder bemanning) en moesten met zijn tweeën onze boot met alle macht van de steiger duwen om er 5 stootwillen  tussen te krijgen. Wegvaren kon niet meer zonder grote kans op averij. En besloten we verwaaid in Ouddorp te melden aan Adri.

Dinsdag 21 september

De volgende morgen waait het nog steeds 7 en is de verwachting ook weer 8 en is het dus einde oefening.

Een bezorgd jurylid belt ons op en gaande dit telefoongesprek besluiten maat en schipper dat het over is. We blijken de laatste te zijn.

Ondanks dit vroegtijdig einde hebben we toch weer erg genoten van de tocht (zaterdag en zondag was het prachtige zeilweer) en we danken de organisatie voor het vele werk met het uitzetten en de begeleiding.

Blankenberge en Paal erbij pakte nu niet goed uit vanwege de harde wind. Het is een goed idee dat de deelnemers wat meer verspreiden kan.

We hopen op een beter resultaat in het komend jaar

Pieter Schipper en Cornelis de Maat

Met dank aan:

Ajangada Njord
Beau Bateau Orca
Comeback Sunfish
Lila Meissies Wolkentrapper
Lila Olifant X-Treme
Marezaet Zeeteef

Bovengenoemd verslag is een compilatie van alle bij mij ingeleverde journalen.

Hans Vroegindeweij

Terug

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Home | Voor de leden | Duotocht | Evenementen | Informatie | Jachthaven | Jeugd | Links | Passantenboek | Sitemap

webdesign